Strazburg Eğitim Ataşeliği

Yurtdışı Yükseköğrenim Öğrencileri Hk

2022/2023 yılı burs/kredi başvurusunda bulunan ve yurtdışında yükseköğrenim gören öğrencilerimiz yurt dışı temsilciliklerinde Eğitim Müşavirliği, Eğitim Ataşeliği veya Konsolosluklarda özel öğrenci dosyası açtırarak "Özel Öğrenci Tanıma Fişi düzenlettirebileceklerdir.
Yurtdışı Yükseköğrenim Öğrencileri Hk

Bakanlığımız 351 sayılı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurt Hizmetleri Kanunu 2 inci maddesi ve 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs Kredi Verilmesine İlişkin Kanunun 2 inci maddesi gereği yurtdışında yükseköğrenim görmekte olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilere burs ve öğrenim kredisi vermektedir.

 

Bakanlığımıza burs ve kredi almak için başvuruda bulunan öğrencilerin yurt içinde yükseköğrenim görenlerin bilgileri başvuru esnasında Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının Yükseköğrenim Öğrenci Bilgi Sistemi (YÖKSİS) vasıtasıyla yapılmakta iken, yurt dışında yükseköğrenim gören öğrencilerin öğrencilik bilgileri teyit işlemi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan ve Kırgızistan hariç öğrencilerin başvuru sırasında öğrencinin beyanına göre düzenlenen öğrenci belgesinin öğretim kurumlarına onaylatarak göndermeleri yoluyla yapılmaktadır.

 

Ancak yurt dışında yükseköğrenim gören bazı öğrenciler işlemler konusunda mağduriyet yaşadıklarından, bu itibarla, öğrencilerimizin bu mağduriyetinin giderilmesi için; yurt dışı temsilciliklerinde Eğitim Müşavirliği, Eğitim Ataşeliği veya Konsolosluklarda 1416 sayılı Kanuna dayalı olarak kullanılan "Özel Öğrenci Tanıtma Fişi" Bakanlığımızca da öğrenci belgesi olarak tanınacaktır.

 

Dolayısıyla, 2022/2023 yılı burs/kredi başvurusunda bulunan ve yurtdışında yükseköğrenim gören öğrencilerimiz yurt dışı temsilciliklerinde Eğitim Müşavirliği, Eğitim Ataşeliği veya Konsolosluklarda özel öğrenci dosyası açtırarak "Özel Öğrenci Tanıma Fişi düzenlettirebileceklerdir.

3 rue Toreau 67000 Strasbourg / France - (0033) 3 88 61 35 69

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.