Strazburg Eğitim Ataşeliği

SAİNT LOUIS'DEN DEPREMZEDELERE YARDIM

SAİNT LOUIS'DEN DEPREMZEDELERE YARDIM

10.02.2023 Saat 20:00'de, Başkonsolosumuz başkanlığında Saint Louis'de Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Türk Kültür Merkezi'nde gerçekleşen toplantıya Çalışma Ataşeliğinden sn. Metin SEÇKİN ve Konsolosluk hukuk danışmanı avukat sn. Bahar CEVİZ'in  yanı sıra Eğitim Ataşemiz Prof. Dr. Muammer NURLU da katılmıştır. 

 

140-150 kadar; çoğunluğunu genç ve orta yaşlıların oluşturduğu toplantı, depremde hayatını kaybedenler için okunan Kur'an tilaveti ve Başkonsolosumuz sn. B. Sarp ERZİ'nin konuşmalarıyla başladı. Başkonsolosumuz, deprem dolayısıyla toplanan yardımların Türkiye'ye nakli ve konsolosluk işlemleri hakkında teknik bilgiler verdi. vatandaşlardan gelen soruları yanıtladı. Diğer konuşmacılar da alanlarıyla ilgili yöneltilen konularda vatandaşlarımızı aydınlattılar. Başkonsolostan sonra kürsüye gelen Eğitim Ataşemiz Prof. Dr M. NURLU, Abdurrahim Karakoç'un "Üşüyenler" başlıklı şiirini, Kahramanmaraş merkezli, ülkemizde meydana gelen ve 10 buçuk milyon insanımızı etkileyen depreme uyarlıyarak

 

"Bilirmisin gardaş, deprem illerinde,

 Havada yıldızlar, gökte kar üşür;

 Depremzedelerin çığlıklarında,

 Dört mevsim ötede bir bahar üşür" 

 

dizeleriyle konuşmasına başladı. Depremde ölenlere rahmet, yaralılara şifa ve yakınlarına sabır dileyen ataşemiz, sosyal medyada bazı edepsizlerin göçük altında kalanlarla alay edenlere atıfta bulunarak "milli değerlerine saygı duymayanların silinip kaybolacağını ve başkalarının uşağı durumuna düşeceğini" üzülerek dile getirdi. 

 

Böyle acı günlerimizde vatandaşlarımızın bir araya gelmiş olmalarından ve özellikle de gençlerin çoğunluğunu oluşturduğu bir toplantıya katılmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Ataşemiz Prof. Dr. NURLU, " Türkiye'deki depreme bu kadar duyarlı davranarak bu gurbet ellerde, yardım toplamak amacıyla bir arada olmanız kimliğinize sahip çıktığınızın göstergesidir. Ne mutlu size...!" diye  vatandaşlarımıza teşekkür etti.

 

Daha sonra, başkonsolosumuz ve beraberindekilerle dernekte gençlerin toplantı ve etkinlik amacıyla kullandıkları salonları gezen Eğitim Ataşemiz, gençlerin ilkokuldan üniversiteye kadar olan süreçle ilgili sorularını yanıtladı. Onlara Fransa'da bulunmalarından dolayı sahip oldukları imkanları değerlendirerek yükseköğretime gitmelerini tavsiye etti. İlerde herbirinin ülkemiz ve Fransa arasındaki ilişkilerin gelişip güçlenmesinde bir köprü olacağını sözlerine ekledi. Depremzedeler için toplanan yardım TIRlarının yüklenmesine de eşlik eden konsolos ve beraberindeki heyet gece saat 00:30 dolayında vatandaşlarla vedalaşarak Strazburg'a döndüler.

 

@tcmeb @mebabdigm @eğitimdiplomasisi @tcbestepe @tmaarifvakfi @emrullahislerankara @gazi_universitesi@projepiktes @yeeorgtr @osmansezgin

 

13-02-202313-02-202313-02-2023

3 rue Toreau 67000 Strasbourg / France - (0033) 3 88 61 35 69

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.