Strazburg Eğitim Ataşeliği

Haguenau'da Kermes Puttelange aux-lacs'da Bayram..!

Haguenau'da Kermes Puttelange aux-lacs'da Bayram..!

Başkonsolosumuz sn. Bekir sarp ERZİ ile Eğitim Ataşesi sn. Prof. Dr. Muammer NURLU bir dizi ziyaretler çerçevesinde Haguenau ve Puttelange-aux-lacs'ta vatandaşlarla bir araya geldiler.

 

Önce Haguenau'da Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Derneği başkanlığınca Ensar Camisinin düzenlediği Kermese katıldılar. Daha sonra da Puttelange'da "gecikmeli 23 Nisan  Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarında bulundular.

 

Başkonsolosumuz ve Eğitim Ataşemiz Haguenau'da kermes dolayısıyla toplanan vatandaşlara birlik ve beraberliklerinin yürütülmesindeki duyarlılıklarından dolayı teşekkür ettiler. Başkonsolosumuz vatandaşlarımızın her zaman yanında olduklarını söyledi. Eğitim Ataşemiz de Türkçe ve Türk Kültürünün devam ettirilmesinde duyarlılık gösterip ilkokul çağındaki çocuklarını Türkçe derslerine göndermelerinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdiler.  

 

Haguenau'da kermes alanını gezerek dernek yetkililerinden bilgi alan Başkonsolos ve Eğitim Ataşesi, işin mutfağında çalışan hanımlarla görüştürler. Kız ve erkek çocuklardan oluşan topluluklar söyledikleri ilahilerle vatandaşlarımızı manevi bir iklime gönderdiler. Ardından, Başkonsolos ve Eğitim Ataşemiz çocuklara Kuran-ı Kerim Okuma Belgelerini verdiler. Veda konuşmalarıyla  Haguenau'dan ayrılıp Puttelange-aux-lacs'a geçtiler.

 

Puttelange'da bir salon kiralayan Okul Aile Birliği'nin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarına da katılan Başkonsolos ve Eğitim Ataşemiz mükemmel bir bayram havasında çocukların ve kutlamaya gelen anne ve babalarının yanı sıra tüm vatandaşlarımızın coşkusuna ortak oldular. Birer konuşma yapan Başkonsolos ve Eğitim Ataşesi çocukların bayramını kutlayıp anne ve babalarına bayrama gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür ettiler.

 

Puttelange-aux-lacs'da gecikmiş 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarında Türkiye'nin dört bir yöresinden halk oyunları gösterisi yapıldı. İlkokul çocukları Karadeniz, Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu bölgeleri ve Rumeli yöresinden oynadıkları oyunlarla izleyenleri büyülediler. Puttelange Belediye Başkanının da katıldığı bu bayram Türkiye'de kutlanan bayramları aratmadı.

 

Gösterilerin sonunda, Başkonsolosumuz ve Eğitim Ataşemiz halkoyunlarını hazırlayan eğiticilere teşekkür ederek belgeleri verdiler. Böylelikle törenler sona erdi.

 

Kendisi gurbette yüreği Türkiye'de atan vatandaşlarımıza nice bayramlar diliyoruz...!

 

 

@tcmeb @mebabdigm @egitimdiplomasisi

@tcbestepe @tmaarifvakfi @emrullahislerankara @gazi_universitesi @projepiktes @yeeorgtr @yyegm_meb


28-05-202428-05-202428-05-202428-05-202428-05-202428-05-2024

3 rue Toreau 67000 Strasbourg / France - (0033) 3 88 61 35 69

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.