Strazburg Eğitim Ataşeliği

Fransa'daki Türkçe derslerine ilişkin toplantı Paris'te yapıldı

Fransa'daki Türkçe derslerine ilişkin toplantı Paris'te yapıldı

Dün (13/06/2024) Paris'te, Fransa Milli Eğitim Bakanlığında, ilkokullarda ders bitiminde (sistem dışı: akşam 16:30- 18: 00 saatleri arasında) okutulan Türkçe derslerinin ülke genelinde açılması gereken okulları ve grup sayılarını belirlemek amacıyla  Türk tarafıyla Fransız tarafı bir araya geldi. Toplantıya Türk tarafından Fransa'daki Eğitim Müşaviri ve Ataşelerimiz, Fransa tarafından ise Fransız Eğitim Bakanlığının Uluslararası Yabancı Dillerin Öğretimi birimini temsilen Bayan Consalvi ve yardımcısı katıldılar.

Toplantıya katılan Strazburg Eğitim Ataşemiz sn. Prof. Dr. Muammer NURLU, sorumluluğundaki 10 ayrı Milli Eğitim Müdürlüğüne (Academie) bağlı okullara Türkçe dersi için yeni başvuran öğrencilerin sınıf sayıları ve dersliklerinin belirlenmesindeki ölçütleri Fransa Bakanlık temsilcileriyle müzakere etti. 

Paris Eğitim Ataşeliğine bağlı bölgelerdeki Türkçe derslerine ilişkin sayı ve sınıflamaların müzakeresini Paris Ataşemiz sn. Eren SUNA, Bordo Bölgesindeki Türkçe dersleriyle ilgili konuları Bordo Eğitim Ataşemiz sn. Prof. Dr. Veda A. YETİŞ, Türkçe derslerinin yürütüldüğü Lyon ve Marsilya bölgelerinin ders planlamasına ilişkin müzakereleri de Paris Eğitim Müşavirimiz sn. Prof. Dr. Suna T. AĞILDERE gerçekleştirmiştir.

Her yıl haziran ayında Paris'te, Fansa'daki Türkiye Cumhuriyeti Müşavir ve Ataşelerinin Fransa Eğitim Bakanlığı'nda yaptığı okul ve sınıf açılması hakkındaki görüşmeler 13/06/2024 günü itibariyle  2024-2025 Eğitim Öğretim Yılı için de tamamlanmıştır. Fransa'daki Türkçe derslerini seçen çocuklara hayırlı uğurlu olsun..!

 

@tcmeb @mebabdigm @egitimdiplomasisi

@tcbestepe @tmaarifvakfi @emrullahislerankara @gazi_universitesi @projepiktes @yeeorgtr @yyegm_meb

3 rue Toreau 67000 Strasbourg / France - (0033) 3 88 61 35 69

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.