Strazburg Eğitim Ataşeliği

Eğitim Ataşemiz ile TRT TÜRK'te Ramazan Söyleşisi

Eğitim Ataşemiz ile TRT TÜRK'te Ramazan Söyleşisi

Eğitim Ataşemiz sn. Prof. Dr. Muammer NURLU, TRT TÜRK'ün Strazburg'tan canlı olarak yayınladığı Ramazan Programına konuk oldu. Program 07.04 2024 akşamı saat 20:05'te başlayıp iftar vaktine (20:15'e) kadar sürdü.

Eğitim Ataşemiz, Fransa'daki Türkler hakkında bilgiler vererek Türklerin genellikle toplu olarak yaşadıklarını, gelenek ve göreneklerini korumaya çalıştıklarını söyledi. Bulundukları yerlerde, kurdukları cami etrafında kümelenen Türklerin dini konularda çok duyarlı olduklarından söz etti. Türk Sivil Toplum Kuruluşlarının Ramazan ayında iftar davetleri düzenleyerek vatandaşlarımızı bir araya getirdiğini ve böylelikle birlik ve beraberliklerini sürdürdüklerini söyledi.

Strazburg ve çevresinde yaşayan Türklerin çalışkanlık ve dürüstlüklerinin de altını çizen sn. Prof. Dr. NURLU, çok sayıda Türk gencinin artık üniversiteli olduğunu; şimdilik nüfuslarına göre yükseköğretime gidenlerin az olsa bile son yıllarda bu sayının arttığına dikkat çekti. Avrupalı Türklere bazı hatırlatmalarda da bulundu: Türkçenin Avrupa'da yaşayan/konuşulan bir dil olduğunu; Türklerin bu durumun farkına varmasının önemine değinerek " bizim dilimiz bir imparatorluk dilidir. Avrupa'nın neresine giderseniz gidin her yerde Türkçe konuşan insanlarla karşılaşırsınız. Fransa'ya sınır olan Almanya ve İsviçre'nin şehir veya kasabalarında Fransızcadan çok Türkçe bilenler vardır. Türkçeyi Türkiye'yle sınırlandırmayın; gönül coğrafyası dediğimiz Hindistan'dan başlayıp Balkanlar'da, Orta ve Batı Avrupa dahil her yerde Türkçeyle iletişim kuracağınız insanlar vardır. Bu nedenle kendinize güvenin. Kendi aranızda Türkçe konuşun" dedi.

Fransa Türkiye ilişkilerinden de söz eden sn. NURLU, her ne kadar iniş ve çıkışlar olsa da Fransa ve Türkiye'nin birbirini anlaması ve özellikle Afrika'dan yavaş yavaş çekilmek zorunda kalan Fransa'nın hem Türk Devletleriyle hem de Afrika'yla ilişkilerinde Türklere ve Türkçeye ihtiyaç duyacağının farkına varmasını tavsiye etti. Bu yüzden Fransa'nın Türkiye'deki okullarının kendileri (Fransızlar) açısından önemini vurguladı.

İftar vaktinin girip ezanın okunmasıyla bu çok kısa şöyleşi sona erdi. TRT'nin Fransa'daki Türkler ve Türkçe programına daha uzun zaman ayırması dileğiyle...

 

---->  https://youtube.com/watch?v=Pt5tf_rc5gE&si=0QVedRduqtqoLAWC

 

@tcmeb

@mebabdigm

@egitimdiplomasisi
@tcbestepe @tmaarifvakfi@ emrullahislerankara @gazi_universitesi @projepiktes @yeeorgtr
@yyegm_meb

 

08-04-202408-04-2024

3 rue Toreau 67000 Strasbourg / France - (0033) 3 88 61 35 69

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.