Strazburg Eğitim Ataşeliği

Colmar ve Saint Louis'deki şenliklerde vatandaşlarımızla buluşma

Colmar ve Saint Louis'deki şenliklerde vatandaşlarımızla buluşma

Colmar ve Saint Louis'deki Türk Sivil Toplum kuruluşlarının (STK) daveti üzerine Strazburg Başkonsolosumuz sn. Bekir Sarp ERZİ ile Eğitim Ataşemiz sn. Prof. Dr. Muammer NURLU vatandaşlarımızla bir araya geldiler.

Önce, Colmar'daki Türk STK'larının düzenlediği şölenlere katıldılar. Colmar Türk İslam Birliği Derneğinin (DİTİB) çatısı altında bir araya gelerek DİTİB Camisinin bulunduğu alanda hazırlanan; Türk bayrakları ve balonlarla süslenmiş bu geniş alanı ziyaret ederek vatandaşlarla birebir sohbet ettiler. Onların şölene katkıda bulunmak amacıyla hazırladıkları yemek ve çeşitli eğlence, süs ve ev gereçleri satış bölmelerini, mutfak ve diğer etkinlik çadırlarını gezdiler.  Gönüllü çalışanlardan bilgiler aldılar.  Türk tasavvuf müziğinin çalındığı büyük meydanda bu milli ve manevi havayı tatma imkânı buldular. Daha sonra, kendilerine ayrılan çadırlar altında bulunan masalara geçen Başkonsolosumuz ve Eğitim Ataşemiz yemek esnasında Colmar Belediye Başkanı ve yardımcılarıyla Colmar'daki Türkler ve Türkçe üzerine sohbet imkânı buldular.

İki saat sonra, yine çeşitli Türk derneklerinin birlikte hazırladığı Saint Louis şehrine geçerek Türk şenliğine katılan Başkonsolos ve Eğitim Ataşemiz vatandaşlarımız tarafından yine oldukça sıcak bir ilgiyle karşılandılar. Özellikle STK temsilcileri yaptıkları etkinlikleri ve orada yaşayan Türk toplumunun durumunu açıklamak için adeta seferber olmuşlardı. Belediyeden kiraladıkları büyük bir salonda etkinliklerini düzenlemişlerdi. Salonda "yok" yoktu. Salon bir panayır alanına dönüşmüştü: Tatlılar, yemekler, çay ve Türk Kahvesi ikramları, çocuklar için oyuncak ve şekerlemeler, tencere, tava, tabak vb ev gereçleri...

Güzel bir sahneye de sahip olan bu salonda, ortaokul öğrencilerinden oluşan Mevlevi dervişlerinin gösterisi ortamı manevi bir havaya büründürdü.  Ardından sahneye davet edilen Başkonsolosumuz sn. B. S. ERZİ, hem birlik ve beraberliğin yaşatılmış olmasından hem de yapılan bu hazırlıklardan dolayı vatandaşlarımızı kutladı. Başkonsolosluğun her zaman vatandaşlarımızın yanında olduğunu bilmelerini hatırlattı.

Daha sonra kürsüye çağrılan Eğitim Ataşemiz sn. Prof. Dr. M. NURLU çok kısa konuşmasında, tarifi imkânsız duygular içinde olduğunu dile getirerek "böyle görkemli bir şölene katılmaktan dolayı mutluluğumu anlatacak bir sözcük bulamıyorum. Ne kadar güzel...! Birbirinizi sevin ve Türkçe etrafında birleşin. Diliniz sayesinde bir aradasınız. Bu dille Türk kültürünü çocuklarınıza ve daha sonraki kuşaklara ancak böyle aktarıp bu topraklarda Türk varlığını yaşatabilirsiniz. Allah birlik ve beraberliğinizi sonsuza kadar devam ettirsin!" dedi.

Belediye başkanı da halkı selamlayıp böyle bir etkinlikte Türklerle birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İlkokul öğrencilerinin oluşturduğu halk oyunları gösterisi kalabalığı büyüledi. Orta Anadolu'nun çeşitli yörelerinden halaylar ortaya koydular. Yetişkin bir neyzen ve ona eşlik eden iki gencin seslendirdiği ilahi tarzındaki türkülerle salondakilere manevi hava yaşatıldı. Derneklerin bir araya gelerek Türkler arasındaki yardımlaşma ve dayanışmayı gösteren ve bir toy, bir düğün, bir bayram havasında geçen böyle etkinlikler Fransa'da yaşayan Türk toplumunun dinç ve dinamik kalmasını sağlıyor. Buradaki Türklere âdeta gurbette Türkiye'yi yaşatıyor.

Selam olsun kendileri burada kâlpleri Türkiye'de atanlara... Selam olsun Türklüğü Avrupa'da yaşatanlara..!

 

@tcmeb

@mebabdigm

@egitimdiplomasisi
@tcbestepe @tmaarifvakfi @emrullahislerankara @gazi_universitesi @projepiktes @yeeorgtr
@yyegm_meb

 

 

 29-04-202429-04-202429-04-202429-04-202429-04-202429-04-202429-04-202429-04-2024

3 rue Toreau 67000 Strasbourg / France - (0033) 3 88 61 35 69

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.