Strazburg Eğitim Ataşeliği

Eğitim Ataşemiz Saverne'de vatandaşlarımızla bir araya geldi

Eğitim Ataşemiz Saverne'de vatandaşlarımızla bir araya geldi

Saverne'deki DİTİB Derneği yöneticilerinin daveti üzerine, Sn. Başkonsolosumuz Bekir Sarp ERZİ  ile Ataşemiz sn. Prof. Dr. Muammer NURLU, 2 Şubat 2023'te saat 18:30'da, vatandaşlarımızla sohbet toplantısına katıldılar.

Toplantıda bir konuşma yapan Strazburg Başkonsolosu, demokratik haklarını hem ülkemizde hem de Fransa'da kullanmaları konusunda vatandaşlarımıza uyarılarda bulundu: Hem yaklaşan Türkiye'deki genel seçimlerinde oy kullanmalarını hem de bulundukları şehrin yerel yönetimlerinde görev almalarını tavsiye etti. Yerel yönetimlerde görev almalarının Fransızlarla ilişkilerin daha rahat yürütülmesinde yararlı olacağını hatırlattı. Ayrıca vatandaşların konsolosluk hizmetlerine ulaşmadaki sorunlarına ilişkin sorularını yanıtladı.

Başkonsolosumuz B. S. ERZİ'nin ardından Eğitim Ataşemiz NURLU da vatandaşlarımızla sohbet etti; onların Türkçe ve Türk kültürüne ilişkin sorularını yanıtladı. Kaybolmadan yaşayabilmek için dilimizi korumak zorunda olduğumuzu dile getirerek birlik ve beraberliğimizin Türkçeyle mümkün olduğunu söyledi. Fransızlarla iyi ilişkilerde bulunmak; yapılan halk oyunları vb kültürel etkinliklere Fransız çocuk ve gençlerini de katmak; bu yolla toplumla uyum içinde yaşamanın gereğinden söz etti. Evlerinde ve kendi aralarında Türkçe konuşmalarının kimliklerinin korunmasındaki en önemli güvence olduğunu hatırlarak tarihte dilini kaybeden ve dolayısyla silinip giden milletlerden örnekler verdi. 

Toplantı içten ve hoş bir havada geçti; tekrar ve daha çok katılımlı bir başka toplantıda buluşma dilekleriyle sona erdi.   

 

@tcmeb @mebabdigm @eğitimdiplomasisi @tcbestepe @tmaarifvakfi @emrullahislerankara @gazi_universitesi@projepiktes @yeeorgtr @osmansezgin    

3 rue Toreau 67000 Strasbourg / France - (0033) 3 88 61 35 69

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.